Orta Boy Irk

Erkek Yükseklik: 46-56 cm

Dişi Yükseklik: 43-48 cm

Erkek Ağırlık:16-33 kg

Dişi Ağırlık: 16-29 kg

Ortalama Yaşam Süresi: 12-15 Sene

Australian Shepherd Genel Bakış

Australian Shepherd iyi bir sürü gütme köpeğidir. Çalışkan ve yoğun egzersizden hoşlanmaktadır. Kolay eğitilen bir ırk olup yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Sosyalleştirilirse çocuk ve diğer ırklar için ideal bir arkadaştır. Genel olarak az taranma gerektiren bir tür olup tüy dökerken taranma ihtiyacı artacaktır. Kendisini adamayı sever ve sahipleriyle sıkı bir bağ içerisindedir.

Australian Shepherd Karakteri

İyi bir süre gütme köpeğidir. Çalışkan ve yoğun egzersiz yapmaktan hoşlanan bir ırktır. Australian Shepherd yalnız kalmayı sevmemektedir. Fakat kolay ve eğlencili bir şekilde eğitilebilirler. Yavruyken sosyalleştirilir ise diğer köpek ırkları ve çocuklar için ideal bir arkadaş olurlar. Genellikle yabancılara karşı utangaçtırlar. Çok çabuk sıkılan yapıları vardır. Sosyalleşme ve egzersizleri yetersiz kalırsa sinirli ve zararlı bir hal alabilirler. Bir çok spor türüne kolay adapte olup yarışmalarda başarı elde edebilirler.Akıllı ve öğrenmeye istekli bir yapısı vardır. Sakin, vefalı ve kendisini adamayı sever. Ailesiyle arasında sıkı bir bağ kurar. Kendinden emin, yaşam dolu ve yavru gibi hareket etmesiyle bilinirler..

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Australian Shepherd Bakımı

Bu ırk genel olarak çok az tarama gerektirmektedir. Fakat tüy dökme döneminde  yeterli bir şekilde tarama yapılması gerekmektedir. Banyo durumu ise sadece gerekli olduğu dönemlerde yapılmaktadır.Ilık ve serin havalarda idare edebilirler. Genel olarak iç mekanda yaşaması ve sürekli olarak sosyalleşmeleri gerekmektedir.

Orta ile uzun arası tipleri olabilir. Alt tüy katmanı yoğundur. Düz yada hafif dalgalı tüyleri olabilir; tüyler hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Bacaklar ve başının üzerindeki tüyleri kısa ve yumUşaktır. Siyah ya da kırmızı olabilirler ve tüm tipleri beyaz lekeli olabilir.
Çok egzersiz gereksiniminin yanısıra hep denetim altında da tutumalıdır. Aktif insanlar amacıyla kusursuz bir dost olurlar.
Yeterli egzersiz sağlandığında apartman hayatına uyum sağlayabilirler.

Australian Shepherd Eğitimi ve Cinsi

Avustralya Çoban Köpeği türünü eğitmek eğlencelidir zira çok acele ve basit öğrenirler. Bir çok spor çeşidine uyum sağlayabilirler ve yarışmalarda başarılı olabilirler.
Australian Shepherd (çoban köpeği, kısaca Aussie de denir) köken olarak Avustralyalı değildir. Bazı Basklı çiftçilerin Avustralya’ya göç eder iken bu cinsin atalarını yanlarında getirdiklerine inanılır.Buna bağlı olarak da Amerika’ya Kalifornia Altın Hucüm devresi olan 1849 senesinde gelmiştir. Bu ırkın bir kaç yüzyıllık gelişim devresi ise Kuzeybatı Amerika’da gerçekleşmiştir. Avustralya ırkı; sert hava şartları ve Amerika’nın batısının şartlarına uyum sağlayabilen bir köpek elde etmek hedefiyle bir çok köpek ile melezlenmiştir. Bu üreme manzara yerine daha çok yetenek, dayanıklılık, sürat gibi özellikler üstüne odaklanmıştır. Bu da resmi olarak Avustralya Sepherd (çoban köpeği) türünün resmi olarak kayıda değer görülmesini geciktirmiştir. 1950 senelerinde rodeo performansları ve ‘Run Appolosa Run’ gibi Disney filmlerinde rol aldıktan sonra poplaritesi artmış bir köpek cinsidir. Bunlara bağlı olarak Amerikan Kennel Kulübü doğrulusunda resmi olarak 1993’de tanınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir