Orta Boy Irk

Erkek Yükseklik: 58 – 61 cm

Dişi Yükseklik: 56 – 58 cm

Erkek Ağırlık: 18 – 23 kg

Dişi Ağırlık: 18 – 20 kg

Ortalama Yaşam: 10-13 Sene

Airedale Terrier Genel Bakış

Genel olarak sabır, nazik ve eğitime çok yatkın bir köpektir. Egzersiz ve çocuklar ile arası oldukça iyidir. Airedale Terrier sadıktır fakat bir o kadar da inatçı olabilmektedir. Oyunsever yapısı dikkat çekerken zekası ve aktifliği de ön plana çıkmaktadır. Eğitime oldukça yatkındır ve çok hızlı kavramaktadır fakat eğitim sırasında sıradanın dışına çıkılmaz ise sıkılabilir ve eğitime olan ilgilsini kaybedebilir. Taranma ihtiyacı azdır. Özellikle aynı boyuttaki ırklar ile karşılaştırıldığında taranma ihtiyacı azdır fakat bakım olarak oldukça ilgi gerektrirmektedir.Çocuk ve diğer evcil hayvanlara oldukça sabırlı ve toleranslı yaklaşmaktadır. Apartman yaşantısı için kesinlikle uygun değildir.

Airedale Terrier Karakteri

Airedale Terrier çocuklara karşı oldukça sabırlıdır. Diğer ev hayvanlarına karşı toleransı yüksektir. Eğer düzgün bir eğitim sürecinden geçmezler ise diğer köpek ve ev hayvanları üzerinde baskınlık kurma ihtiyacı hissedebilirler. Yapı olarak korkusuz ve her zaman atak halindedir. Fakat bu demek değildir ki airedale terrier agrasiftir! Hevesli ve dışa dönük bir o kadar da kendinden emin bir ırktır.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Çok İyi

Airedale Terrier Bakımı

Evcil Airedale Terrier az da olsa taranmalıdır, fakat gösteri köpekleri ciddi boyutta daha çok bakıma gereksinim duyar. Evcil olanlar haftada iki defa taranmalı ve senede iki defa tüyleri temizlenmelidir. Gösteri köpekleri amacıyla genel olarak dişli bir bıçak kenarı ile ölü tüyler çekilmeli ve kürkü sadeleştirilmelidir. Airedale Teriyer’in sağlığı genel olarak mükemmeldir, fakat başka pek çok cinsler gibi göz hastalıkları ile kalça displazisine karşı titiz olur. Airedale Terrier ortalama 10-13 sene yaşar ve 5-12 yavru dünyaya getirir.

Airedale Terrier Eğitimi ve Cinsi

Airedale Terrier sadıktır fakat inatçı da olabilir. Airedale Terrier aktif, zeki ve oyunseverdir. Nadir de olsa havlar. Airedale Terrier cesurdur, fakat haylazca da davranabilir. Teriyerler arasında en geniş olan Airedale’nin uzun başı, derin göğsü, düz sırtı, düz bacakları ve ufak, yuvarlak ayakları vardır. Airedale Teriyer’in sarkık ‘V’ şeklinde kulakları, ufak ve koyu renkli gözleri, kara bir burnu ve makas gibi keskin dişleri vardır. Ağır duruşlu, dik bir kuyruğu vardır. Airedale Teriyer’in dişleri Teriyerler arasında en geniş olanlarıdır ve ısırdıklarında çok can yakabilirler.

Doğasında avlanma olan Airedale Terrier, günde birkaç kez yürüyüşe çıkarılmalı ve bahçede oyun oynamasına izin verilmelidir. Yavrular daha sık egzersize gereksinim duyar. Yüzme ve yakalama oyunları, Airedale Terrier’in en çok tercih edilen aktivitelerindendir, fakat kapalı kapılar ardında çok gürültülü olabilirler.

Airedale Terrier (aynı vakitte ‘Deniz Teriyeri, ‘Bingley Teriyeri’ ya da başkalerine göre daha az kullanılsa da boyundan ötürü ‘Teriyerler Kralı’ olarak bilinmektedir), İngiltere, Batı Yorkshire’deki Airedale vadisinden gelmektedir. Aire Nehri’ndeki su faresi avlama yarışmasındaki çoğalan yeteneğinden ötürü Otterhound ile Siyah ve Bronz teriyerin çiftleşmesi neticesi dünyaya gelmiştir. Bunun neticesinde ise oyununu yuvasına kadar takip edip ele yaşamış Otter avlama ve iz sürme becerilerine sahip bir tür meydana çıkmıştır. Ardından İrlanda Teriyeri ve Bull Teriyer çiftleşmiştir. Airedale Terrier ilk olarak 1880 senelerinde Kuzey Amerika’ya getirilmiştir. 1897 senesinde doğan şampiyon usta Briar, bu türin oluşmasındaki önder olarak bilinmektedir. Airedale Teriyer, Birinci Dünya Savaşı’ında haberci ve tetkik hayvanı olarak vazife yapmıştır. Başkan Roosevelt şu şekilde diyerek övgülerini belirtmiştir ‘Bir Airedale başka köpeklerin yaptığı her şeyi yapılabilir ve ardından şayet yapması gerekiyorsa o başka köpekleri de yalamaktan çekinmez.’ John Wayne’nin lakabı ‘The Duke’, kendine heryerde eşlik eden ve gittiği heryere gelen Airedale Terrier’in ilk dönemde aldığı isimdi.

Airedale Terrier kendisinden isteneni süratli bir şekilde anlar. Eğitim sürecinde çeşitlilik sunulmazsa Airedale Teriyer sıkılabilir ve aktiviteleri reddedebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir